Свети Ћирило и Методије родили су се и живели у Солуну, у време иконоборачких царева Лава Јерменина, Михаила Травла и сина његовог Теофила. Методије је рођен 820. године, а млађи брат Константин, односно Ћирило, 827. године. Потекли су из имућне породице - отац им је био византијски војни заповедник високог чина по имену Лав, а мајка Словенка по имену Марија. Световна имена која су им родитељи дали била су Методију Михаило, а Константину, касније прозваном Константин Философ, Кирил, мада је у народу познат као Ћирило.
Родитељи су им били богоугодни људи, те су свети Ћирило и Методије одрасли у продуховљене и честите младиће. Методије који је био старији, кренуо је очевим стопама и ступио у војну службу. Пошто се показао као одважан и срчан војник, цар га унапреди и додели му чин војводе, након чега га је послао у словенску покрајину Славонију, где је научио словенски језик и имао прилике да се поблизу упозна са недаћама православних хришћана из тог места, које је тамошњи цар Теофил немилосрдно гонио због њихових уверења. Када је одслужио десет година као војвода, повукао се из световног живота и отишао на Олимп да се замонаши. Његов млађи брат Ћирило од самог рођења показао се као јединствен. Као новорођенче чак је одбијао да пије било које друго млеко осим мајчиног, те су његови родитељи сматрали да је то некакав Божји знак и од тада су се заветовали да ће живети у заједници као брат и сестра. Када је одрастао, поседовао је нарочите дарове разумевања и писања књига, као и велику духовну мудрост, захваљујући којима је живео богоугодним животом и одлучио поћи стопама свога брата Методија и замонашио се.
Када је хазарски каган желео одабрати религију, између осталог замолио је цара Михаила да му пошаље представнике хришћанства, и цар одабра ову двојицу богопомазаних монаха да га преобрате у хришћанску веру. У повратку одатле саставили су словенску азбуку од тридесет осам слова и почели превођење црквених књига са грчког на словенски језик. Пошто су примили позив од кнеза Растислава да дођу у Моравску, тамо су се дуго задржали ширећи писменост, и проповедајући хришћанско учење и слова јеванђеља. Свети Ћирило је први умро, по одласку у Рим на папин позив, а Свети Методије га је сахранио у Цркви Светог Климента и вратио се у Моравију да описмењује и духовно оплемењује народ до своје смрти.
Наставник Саша Васић
Наставник Саша Васић
Comments
Post a Comment